Ravacell PRO - Teknik Bilgi Formu

Ürün Açıklaması:

Ravacell® Agora Pro, küresel tanecikler şeklinde, özel siyah renk absorplayıcı ve şişirme maddesi olarak Pentan içeren, alev geciktirici katkı maddesi ihtiva eden, “Genleştirilebilir Polistiren” olarak imal edilir.

 

Tipik Özellikler:

Boyut Aralığı (mm): 0,9 – 1,60

Elek Analizi: 0,6 mm – 1,60 mm, min. 95 %

Kütle Yoğunluğu: ≈ 615 kg/m3

 

Uygulamalar:

Ravacell® Agora Pro, 15  kg/m3 ile 20 kg/m3 arasındaki yoğunluklarda üretilebilen, çok iyi derecede kaynaşmış blok kalıplama  ile kesit kalınlığı 10 mm ve üzerinde olan şekil kalıplamalara uygun, kısa çevrim süresi ile hızlı kalıplama sağlayan, alev geciktirmeli EPS sınıfıdır.          

Ravacell® Agora Pro, genel olarak; ısı yalıtımında, düşük ve ortak yoğunluklu bloklar, blok kesim kalıplar ve ağırlıklı olarak mantolama uygulamaları için blok üretiminde kullanılmaktadır.

Ambalaj:

Tüm Ravacell® ürünlerinin paketlenmesi standart 1125 kg’lık büyük torba (big-bag) ambalajlara yapılır. Ürün ile big-bag arasında bulunan muhteva yalıtımlı bir plastik iç astar ile ürünün korunması sağlanmaktadır.

Depolama:

Ravacell® Agora Pro ürünler, 25°C’yi geçmeyen ve iyi havalandırılmış mekanlarda saklanmalıdır. Elverişsiz hava şartları ve doğrudan güneş ışığına karşı korunmalıdır. Kısmen kullanılmış kaplar, hammadde ile astar arasında boşluk bırakmamaya özen göstererek menşeinde olduğu şekilde kapatılmalı ve kısa süre içine tüketilmelidir. 

Genleşme potansiyelini muhafaza etmek için, ambalajı açılmadığı sürece teslimattan sonra bir ay içerisinde dönüştürmeye başlanması önerilmektedir.

Proses:

Hammaddenin genleştirilmesinden blok veya kalıpla şekillendirilmiş ürünlere kadar bütün dönüştürme prosesi buhar (su buharı) ile sevk ve idare edilir.

Ravacell® Agora Pro, 15 kg/m3 ile 20 kg/m3 arasındaki yoğunluklarda genleştirilebilir. Özel uygulamalar için, iki genleştirme yapılması durumunda 15 kg/m3 yoğunluk altına ulaşılabilmektedir. Elde edilecek minimum yoğunluk  şişirici tipi ile proses şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Silolarda ara bekletme süresi olarak yoğunluğa, ortam ve proses şartlarına bağlı olarak 3-15 saat önerilmektedir. 

Özel uygulamalar için teknik servisimiz ile temas kurulabilir.

Güvenli Kullanım:

Lütfen kullanım öncesinde ilgili ürünün Güvenlik Bilgi Formu ‘nu inceleyiniz.

 

ÜRÜN GRUPLARI

TANE

BOYUTU
(mm)

UYGULAMALAR

BLOK

 

AMBALAJ > 15mm

AMBALAJ > 10mm

AMBALAJ <       10mm

RAVACELL AGORA ÜRÜN GRUPLARI

 

 

   Agora Pro**

0.6 – 1.6

15 - 20

 

REGULAR ÜRÜN GRUPLARI

200RL

0,9 – 2.5

10* - 14

 

 

 

150R

0,7 – 0.9

16-24

 

100R

0,4 - 0,7

22- 35

ALEV GECİKTİRİCİ İÇERİKLİ ÜRÜN GRUPLARI

300F

1.25 – 2.5

< 10*

 

 

 

200FL

0,9 - 1,25

10*-14

 

 

200F

0.9 - 1.25

15-22

 

150F

0.7 – 0.9

16-24

 

100F

0,4 - 0.7

22- 35

*   Çift Ön-Genleştirme.

** Alev Geciktirici içerir.

             

 

Genel Bilgilendirme:

Ravacell® Agora Pro, proses edilme ve depolama aşamalarında mutlak suretle kıvılcım ve açık alevden kaçınılmalıdır. Ürün taşıma hatları ve ürünün işlenmesi aşamasında statik elektrik oluşumuna sebep olacak tüm teçhizat ile makinaların topraklanması gerekmektedir.  Aynı zamanda depolama ve proses aşamalarında taban seviyesinde havalandırma sağlanmalıdır. Alınması gereken önlemlerin tüm detaylarını içeren “Ürün Güvenlik Bilgi Formu”nu mutlaka inceleyiniz.

Ravacell® Agora Pro işlenerek elde edilen ürünler, direk olarak güneş ışığa maruz bırakılmayacak şekilde depolanmalıdır.

Ravacell® Agora Pro işlenerek, 15 kg/m3 ile 20 kg/m3 arasındaki yoğunluklarda elde edilen ürünler, EN 13501-1 standartına göre yangına tepkisi “E Sınıfı” olarak belgelendirilmiştir. Elde edilen yoğunluk ve ortam şartlarına göre Ravacell® Agora Pro işlenerek elde edilen ürünlerin, proses sonrasında şişirme maddesi olarak kullanılan Pentan içerme olasılığı değerlendirilmeli ve buna karşın yeterli süre dinlendirilerek Pentan’ın ayrılması sağlanmalıdır. Alev geciktirici katkı maddesinin etkisi ancak şişirme maddesi olarak Pentan’ın tamamen elimine edilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Ravacell® Agora Pro, gıda temaslı uygulamalarda kullanılması uygun olmayıp, izin verilmemektedir.

Ravacell® Agora Pro, İzmir Türkiye ‘de üretilmektedir.

 

Malzeme Bilgi Güvenlik Formu için tıklayınız

 

Ravago Haber

  • Ravaber Ravago ailesine katıldı.

    Yılda 110.000 ton taşyünü üretim kapasitesi ile sadece Türkiye'nin değil bulunduğu coğrafyanın en büyük taşyünü üreticisi Ravaber, Rav...
    11 Ocak 2018
  • RAVAGO expands TPE manufacturing to China

    Luxembourg, Effective 18th of Feb, 2016, the Ravago Group     Luxembourg-based plastics supplier Ravago has further expanded its already-strong p...
    19 Ocak 2016